List of rugby league clubs in Australia
Appearance
(Redirected from List of Australian rugby league clubs)
This is a list of current rugby league clubs in Australia.
New South Wales/Australian Capital Territory[edit]
State of Origin[edit]
National Rugby League[edit]
NSWRL major competitions[edit]
NSW Cup[edit]
Ron Massey Cup[edit]
Colors | Club | Location | Stadium | Founded | Joined* |
---|---|---|---|---|---|
Blacktown Workers Sea Eagles | Blacktown, NSW, Australia | H.E. Laybutt Fields | 1964 | 2012 | |
Glebe-Burwood Wolves | Concord, NSW, Australia | Goddard Park | 2000 | 2015a | |
Hills District Bulls | Baulkham Hills, NSW, Australia | Crestwood Oval | 1964 | 2016 | |
Kaiviti Silktails | Lautoka, Viti Levu, Fiji | Mascot Oval | 2019 | 2020 | |
Mounties RLFC | Mount Pritchard, NSW, Australia | Aubrey Keech Reserve | 1927 | 2007 | |
Ryde-Eastwood Hawks | Ryde, NSW, Australia | T.G. Millner Field | 1962 | 2003b | |
St Mary's Saints | St Marys, NSW, Australia | St Marys Leagues Stadium | 1908 | 2016c | |
Wentworthville Magpies | Wentworthville, NSW, Australia | Ringrose Park | 1963 | 2003 | |
Western Suburbs Magpies | Lidcombe, NSW, Australia | Lidcombe Oval | 1908 | 2013d |
Sydney Shield[edit]
Colour | Club | Home Ground | Years Contested |
---|---|---|---|
Glebe Dirty Reds | Wentworth Park | 2017–
| |
Cabramatta Two Blues | New Era Stadium | 2023–
| |
Hills District Bulls | Crestwood Oval | 2012– | |
Moorebank Rams | Hammondville Oval | 2017– | |
Mount Pritchard Mounties | Aubrey Keech Reserve | 2023–
| |
Penrith Brothers | Parker St Reserve | 2018– | |
Ryde-Eastwood Hawks | Lidcombe Oval | 2019– | |
St Marys Saints | St Marys Leagues Stadium | 2016– | |
Wentworthville United Magpies | Ringrose Park | 2012– |
Metropolitan Leagues (NSWRL Conference Competitions)[edit]
Metro Open Age Gold (Manly/Norths/Balmain/Canterbury/Parramatta)[edit]
Club | Moniker | Suburb | District |
---|---|---|---|
Avalon | Bulldogs | Avalon Beach, New South Wales | Manly-Warringah/North Sydney |
Belrose Eagles | Eagles | Belrose, New South Wales | Manly-Warringah/North Sydney |
Berowra | Wallabies | Berowra, New South Wales | Manly-Warringah/North Sydney |
Cromer | Kingfishers | Cromer, New South Wales | Manly-Warringah/North Sydney |
East Hills | Bulldogs | Castle Hill, New South Wales | Parramatta Junior Rugby League |
Forrestville | Ferrets | Forestville, New South Wales | Manly-Warringah/North Sydney |
Harbord United | Devils | Harbord, New South Wales | Manly-Warringah/North Sydney |
Hills District | Bulls | Baulkham Hills, New South Wales | Parramatta Junior Rugby League |
Moorebank | Rams | Moorebank, New South Wales | Canterbury-Bankstown |
Narrabeen | Sharks | Narrabeen, New South Wales | Manly-Warringah/North Sydney |
Ryde-Eastwood | Hawks | Ryde, New South Wales | Balmain District Junior Rugby League |
Wentworthville United JRLFC | Magpies | Wentworthville, New South Wales | Parramatta Junior Rugby League |
Central Northern Open Age (Manly/Norths/Balmain)[edit]
Club | Moniker | Suburb | Grade |
---|---|---|---|
Asquith | Magpies | Asquith, New South Wales | Silver |
Bondi United | United | Bondi, New South Wales | Silver |
Carlingford Cougars | Cougars | Carlingford, New South Wales | Bronze |
Concord-Burwood | Wolves | Concord, New South Wales | Silver |
Leichhardt | Tigers | Leichhardt, New South Wales | Silver |
Leichhardt | Wanderers | Sydney | Silver |
Macquarie University | Warriors | Ryde, New South Wales | Bronze |
Pennant Hills-Cherrybrook | Stags | Pennant Hills, New South Wales | Bronze |
Sydney University | Lions | University of Sydney | Silver |
TAFE NSW | Polecats | Sydney | Silver |
Willoughby | Roos | Willoughby, New South Wales | Silver |
Central West Open Age (Canterbury/Parramatta)[edit]
Club | Moniker | Suburb |
---|---|---|
Open Age Gold[1] | ||
All-Saints Toongabbie | Tigers | Toongabbie |
Hills District | Bulls | Baulkham Hills |
Moorebank | Rams | Moorebank |
Mount Pritchard | Mounties | Mount Pritchard |
South West | Sharks | Sydney |
Wentworthville | Magpies | Wentworthville |
Open Age Silver[2] | ||
All-Saints Toongabbie (2) | Tigers | Toongabbie |
Bankstown City | Bulls | Bankstown |
Bankstown Sports | Club | Bankstown |
East Hills | Bulldogs | Castle Hill |
Greenacre | Tigers | Greenacre |
Kellyville | Bushrangers | Kellyville |
Merrylands | Rams | Merrylands |
South West (2) | Sharks | Sydney |
Parramatta Sunday Open Age (Thirds) | ||
Austral City | Bears | Austral |
Baulkham Hills | Brumbies | Baulkham Hills |
Hurricanes | Hurricanes | Sydney |
OLQP | Bulldogs | Sydney |
South West (3) | Sharks | Sydney |
Winston Hills | Hawks | Winston Hills |
Penrith Open Men's[edit]
Club | Moniker | Suburb |
---|---|---|
Blacktown City | Bears | Blacktown, New South Wales |
Colyton | Colts | Colyton, New South Wales |
Cambridge Park | Panthers | Cambridge Park, New South Wales |
Doonside | Roos | Doonside, New South Wales |
Emu Plains | Emus | Emu Plains, New South Wales |
Glenmore Park | Broncos | Glenmore Park, New South Wales |
Hawkesbury | Hawks | Hawkesbury, New South Wales |
Katoomba | Devils | Katoomba, New South Wales |
Londonderry | Greys | Londonderry, New South Wales |
Lower Mountains | Mounties | Penrith, New South Wales |
Minchinbury Jets | Magpies | Minchinbury, New South Wales |
North West | Magpies | Norwest, New South Wales |
Riverstone | Razorbacks | Riverstone, New South Wales |
Penrith Brothers | Brothers | Penrith, New South Wales |
Quakers Hill | Quakers | Quakers Hill, New South Wales |
St Clair | Comets | St Clair, New South Wales |
Western | Vikings | Penrith, New South Wales |
Western City | Tigers | Penrith, New South Wales |
Windsor | Wolves | Windsor, New South Wales |
Southern Open Age (Cronulla/St George)[edit]
Club | Moniker | Suburb | Grade |
---|---|---|---|
Aquinas | Colts | Sutherland, New South Wales | Silver |
Como-Jannali | Crocodiles | Como, New South Wales | Gold |
De La Salle Caringbah | Saints | Caringbah, New South Wales | Gold |
Engadine | Dragons | Engadine, New South Wales | Gold |
Gymea | Gorillas | Gymea, New South Wales | Gold |
Kogarah | Cougars | Kogarah, New South Wales | Gold |
Renown United | United | Sydney, New South Wales | Silver |
Riverwood Legion Club | Riverwood | Sutherland, New South Wales | Silver |
St John Bosco | Bulldogs | Sutherland, New South Wales | Gold |
St Joseph's | Kangaroos | Sutherland, New South Wales | Gold |
Taren Point | Titans | Taren Point, New South Wales | Silver |
South Sydney A-Grade[edit]
Club | Moniker | Suburb |
---|---|---|
A Grade[3] | ||
Alexandria Rovers | Rovers | Alexandria, New South Wales |
Coogee | Dolphins | Coogee, New South Wales |
Coogee Randwick | Wombats | Coogee, New South Wales |
La Perouse United | Panthers | La Perouse, New South Wales |
Mascot Juniors | Jets | Mascot, New South Wales |
Marrickville RSL | Kings | Marrickville, New South Wales |
Matraville | Tigers | Matraville, New South Wales |
Moore Park | Broncos | Moore Park, New South Wales |
Redfern All Blacks | All Blacks | Redfern, New South Wales |
South Eastern | Seagulls | Malabar, New South Wales |
Regional Leagues (Formerly CRL)[edit]
Region 1: East Coast Dolphins/Northern Rivers Titans[edit]
Northern Rivers Regional Rugby League[edit]
- Ballina Seagulls
- Bilambil Jets
- Byron Bay Red Devils
- Casino Cougars
- Cudgen Hornets
- Evans Head Bombers
- Kyogle Turkeys
- Lismore Marist Brothers Rams
- Lower Clarence Magpies
- Mullumbimby Giants
- Murwillumbah Mustangs
- Northern United Dirrawongs (Lismore)
- Tweed Coast Raiders
Group 2 Rugby League[edit]
- Bellingen Dorrigo Magpies
- Coffs Harbour Comets
- Grafton Ghosts
- Macksville Sea Eagles
- Nambucca Heads Roosters
- Orara Valley Axemen
- Sawtell Panthers
- South Grafton Rebels
- Woolgoolga Seahorses
Group 3 Rugby League[edit]
- Forster Tuncurry Hawks
- Macleay Valley Mustangs
- Old Bar Beach Pirates
- Port City Breakers
- Port Macquarie Sharks
- Taree City Bulls
- Wauchope Blues
- Wingham Tigers
Hastings League[edit]
- Beechwood Shamrocks
- Comboyne Tigers
- Harrington Hurricanes
- Kendall Blues
- Lake Cathie Raiders
- Laurieton Stingrays
- Long Flat Dragons
- Lower Macleay Magpies
- South West Rocks Marlins
Region 2: Greater Northern Tigers[edit]
Group 4 Rugby League[edit]
- Boggabri Kangaroos
- Dungowan Cowboys
- Gunnedah Bulldogs
- Kootingal-Moonbi Roosters
- Moree Boars
- Narrabri Blues
- North Tamworth Bears
- Wee Waa Panthers
- Werris Creek Magpies
Group 19 Rugby League[edit]
- Armidale Rams
- Bingara Bullets
- Guyra Super Spuds
- Glen Innes Magpies
- Inverell RSM Hawks
- Moree Boomerangs
- Narwan Eels (Armidale)
- Tingha Tigers
- Uralla-Walcha Tigers/Roos
- Warialda Wombats
Group 21 Rugby League[edit]
- Aberdeen Tigers
- Denman Devils
- Greta-Branxton Colts
- Merriwa Magpies
- Murrurundi Mavericks
- Muswellbrook Rams
- Scone Thoroughbreds
- Singleton Greyhounds
Region 3: Bidgee Bulls[edit]
Canberra Rugby League[edit]
- Belconnen United Sharks
- Goulburn City Bulldogs
- Gungahlin Bulls
- Queanbeyan Kangaroos
- Queanbeyan United Blues
- Tuggeranong Bushrangers
- West Belconnen Warriors
- Woden Valley Rams
- Yass Magpies
George Tooke Shield (Canberra Second Division)[edit]
- Binalong Brahmans
- Boomanulla Raiders
- Boorowa Rovers
- Bungendore Tigers
- Burrangong Bears (Young)
- Cootamundra Bulldogs
- Crookwell Green Devils
- Gunning Roos
- Harden-Murrumburrah Hawks
- North Canberra Bears
- University of Canberra Stars
Group 9 Rugby League[edit]
- Albury Thunder
- Gundagai Tigers
- Junee Diesels[4]
- South City Bulls
- Temora Dragons
- Tumut Blues
- Wagga Wagga Brothers
- Wagga Wagga Kangaroos
- Young Cherrypickers
Group 16 Rugby League[edit]
- Batemans Bay Tigers
- Bega Roosters
- Bombala Blue Heelers
- Cooma Stallions
- Eden Tigers
- Merimbula-Pambula Bulldogs
- Moruya Sharks
- Narooma Devils
- Snowy River Bears
- Tathra Sea Eagles
Group 17 Rugby League (Proten Community Cup)[edit]
- Barellan Rams
- Goolgowi-Merriwagga Rabbitohs
- Hillston Bluebirds
- Ivanhoe Roosters
- Narrandera Lizards
- Rankins Springs Dragons
Group 20 Rugby League[edit]
- Darlington Point-Coleambally Roosters
- Griffith Black & Whites
- Griffith Waratahs
- Hay Magpies
- Leeton Greenies
- Tullibigeal-Lake Cargelligo Sharks
- West Wyalong Mallee Men
- Yanco-Wamoon Hawks
- Yenda Blueheelers
Region 4: Western Rams[edit]
Peter McDonald Premiership[edit]
- Bathurst Panthers
- Bathurst St Patrick's
- Blayney Bears (Reserve Grade Only)
- Cowra Magpies
- Lithgow Workmen's Club Wolves
- Mudgee Dragons
- Orange CYMS
- Orange Hawks
- Dubbo CYMS
- Dubbo Macquarie Radiers
- Forbes Magpies
- Nyngan Tigers
- Parkes Spacemen
- Wellington Cowboys
Group 12 Rugby League (Outback Rugby League)[edit]
Group 14 Rugby League (Castlereagh Cup)[edit]
- Baradine Magpies
- Binnaway Bombshells
- Cobar Roosters
- Coolah Roos
- Coonabarabran Unicorns
- Coonamble Bears
- Dunedoo Swans
- Gilgandra Panthers
- Gulgong Terriers
- Narromine Jets
Group 15 Rugby League (Barwon Darling Cup)[edit]
- Bourke Warriors
- Brewarrina Golden Googars
- Collarenebri Bulldogs
- Goodooga Magpies
- Lightning Ridge Redbacks
- Newtown Wanderers
- Walgett Dragons
Woodbridge Cup[edit]
- Canowindra Tigers
- Cargo Blue Heelers
- CSU Bathurst Mungoes
- Condobolin Rams
- Eugowra Golden Eagles
- Grenfell Goannas
- Manildra Rhinos
- Molong Bulls
- Oberon Tigers
- Orange United Warriors
- Peak Hill Roosters
- Trundle Boomers
Mid West Cup[edit]
Region 5: Illawarra South Coast Dragons[edit]
Illawarra Rugby League[edit]
- Collegians Red Dogs
- Corrimal Cougars
- Cronulla-Caringbah Sharks
- Dapto Canaries
- De La Salle Caringbah
- Helensburgh Tigers
- Thirroul Butchers
- Western Suburbs Red Devils
- Avondale Greyhounds
- Berkeley Eagles
- Figtree Crushers
- Mount Kembla Lowries
- Northern Suburbs
- Windang Pelicans
- Port Kembla Blacks
- Woonona-Bulli Bushrangers
Macarthur Division Rugby League (formerly Group 6)[edit]
- Camden Rams
- Campbelltown City Kangaroos
- Campbelltown Collegians
- East Campbelltown Eagles
- Mittagong Lions
- Oakdale Workers Bears
- The Oaks Tigers
- Picton Magpies
- South West Goannas
- Thirlmere-Tahmoor Roosters
- Appin Dogs
- Bargo Bunnies
- Campbelltown Warriors
- ESA Magpies
- Glenquarie All Stars
- Liverpool Catholic Club Raiders JRLFC
- Mt Annan Knights
- Narellan Jets
- Oran Park-Gregory Hills Chargers
- Warragamba Wombats
Group 7 Rugby League[edit]
- Berry-Shoalhaven Heads Magpies
- Gerringong Lions
- Jamberoo Superoos
- Kiama Knights
- Shellharbour Sharks
- Albion Park-Oak Flats Eagles
- Milton-Ulladulla Bulldogs
- Warilla-Lake South Gorillas
- Nowra-Bomaderry Jets
- Stingrays of Shellharbour
- Albion Park Outlaws
- Culburra Dolphins
- Robertson-Burrawang Spuddies
- Southern Highlands Storm (Bowral-Moss Vale)
- Sussex Inlet Panthers
Region 6: Newcastle and Central Coast[edit]
Central Coast Division Rugby League[edit]
- Berkeley Vale Panthers
- Erina Eagles
- Kincumber Colts
- Terrigal Sharks
- The Entrance Tigers
- Toukley Hawks
- Woy Woy Roosters
- Wyong Roos
- Ourimbah Wyoming Magpies
- St Edwards Bears
- Umina Beach Bunnies
- Blue Haven Raiders
- Budgewoi-Buff Point Bulldogs
- Gosford Kariong Storm
- Northern Lakes Warriors
- Warnervale Bulls
Newcastle Rugby League[edit]
- Central Charlestown Butcher Boys
- Cessnock Goannas[5]
- Kurri Kurri Bulldogs
- Lakes United Seagulls
- Macquarie Scorpions
- Maitland Pumpkin Pickers
- Northern Hawks
- South Newcastle Lions[6]
- Western Suburbs Rosellas
- Wyong Roos
- The Entrance Tigers
Newcastle and Hunter Rugby League[edit]
- Aberglasslyn Ants
- Abermain-Weston Hawks
- Awabakal United
- Belmont South Rabbitohs
- Budgewoi Bulldogs
- Cardiff Cobras
- Clarence Town Cobras
- Dora Creek Swampies
- Dudley Magpies
- Dungog Warriors
- East Maitland Griffins
- Fingal Bay Bomboras
- Glendale Gorillas
- Gloucester Magpies
- Hamilton Ducks
- Hinton Hornets
- Karuah Roos
- Kearsley Crushers
- Kotara Bears
- Lakes United Seagulls
- Maitland Pickers
- Maitland United
- Mallabula Panthers
- Morisset Bulls
- Morpeth Bulls
- Paterson River
- Raymond Terrace Magpies
- Shortland Devils
- South Newcastle Lions
- Stroud Raiders
- Swansea Swans
- Tall Timbers Timber Cutters
- Tea Gardens Hawks
- University of Newcastle Seahorses
- Wallsend Maryland Tigers
- Wangi Wangi Warriors
- Waratah Mayfield
- West Maitland
- West Wallsend Magpies
- Windale
- Woodberry
NSW Clubs in Victorian competitions[edit]
Murray Cup (NSW Clubs)[edit]
NSW Clubs in QLD competitions[edit]
Balonne Barwon Junior Rugby League[edit]
Border Rugby League[edit]
Gold Coast Rugby League[edit]
Northern Territory[edit]
Affiliated States Championship[edit]
Darwin Rugby League[edit]
- Darwin Brothers
- Litchfield Bears
- Northern Sharks
- Nightcliff Dragons
- Palmerston Raiders
- South Darwin Rabbitohs
Central Australian Rugby Football League[edit]
Gove Rugby League[edit]
Katherine Rugby League[edit]
Queensland[edit]
State of Origin[edit]
National Rugby League[edit]
Club | Location | Home Ground(s) | First season |
---|---|---|---|
Brisbane Broncos | Brisbane, Queensland | Suncorp Stadium 52,500 (12 home games) | 1988 |
Dolphins | Brisbane, Queensland | Suncorp Stadium 52,500 (7 home games)
Moreton Daily Stadium 11,500 (4 home games) |
2023 |
Gold Coast Titans | Gold Coast, Queensland | Cbus Super Stadium 27,500 (12 home games) | 2007 |
North Queensland Cowboys | Townsville, Queensland | North Queensland Stadium 25,000 (12 home games) | 1995 |
State competitions[edit]
Queensland Cup and Hastings Deering Colts[edit]
Brisbane/Suburban Leagues[edit]
Brisbane Rugby League[edit]
Team name | Nickname | Home ground |
---|---|---|
Beenleigh | Pride | Hammel Park |
Brighton | Roosters | Jim Lawrie Oval |
Bulimba | Bulldogs | Balmoral Recreation Reserve |
Carina | Tigers | Leo Williams Oval |
Fortitude Valley | Diehards | Emerson Park |
Normanby | Hounds | Bert St Clair Oval |
Pine Rivers | Bears | Mathieson Oval |
Souths Juniors | Magpies | Brandon Park |
Wests | Panthers | Frank Lind Oval |
Wynnum-Manly Juniors | Seagulls | Kitchener Park |
Brisbane Second Division Rugby League The Poinsettias / The Stingers (Juniors)[edit]
Northside 1 (10) | Northside 2 (9) | Northside 3 (8) | Southside 1 (8) | Southside 2 (8) | Southside 3 (12) |
---|---|---|---|---|---|
Regional Leagues[edit]
Central Queensland Capras[edit]
Bundaberg Rugby League[edit]
Central Highlands Rugby League[edit]
- Blackwater Crushers
- Bluff Rabbitohs
- Clermont Bears
- Dysart Bulls
- Emerald Brothers
- Emerald Tigers
- Middlemount Panthers
- Peak Downs Pirates
- Springsure Mountain Men
Central West Rugby League[edit]
- Alpha Brumbies
- Barcaldine Sandgoannas
- Blackall Magpies
- Longreach-Ilfracombe Tigers
- Winton Diamantina Devils
Gladstone and District Rugby League[edit]
Rockhampton and District Rugby League[edit]
- Biloela Panthers
- Brothers Rockhampton
- Emu Park RLFC
- Fitzroy-Gracemere Sharks
- Norths Chargers
- Yeppoon Seagulls
South West Queensland Mustangs[edit]
Roma District Rugby League[edit]
- Chinchilla Bulldogs
- Roma Cities
- Miles Devils
- Mitchell Magpies
- St George Dragons
- Taroom-Wandoan Battlers
- Wallumbilla-Surat Red Bulls
- Western Ringers
Toowoomba Rugby League[edit]
- Brothers Toowoomba
- Dalby Devils
- Gatton Hawks
- Goondiwindi Boars
- Highfields Eagles
- Newtown Lions
- Oakey Bears
- Pittsworth Danes
- Southern Suburbs Tigers
- Toowoomba Valleys Roosters
- Warwick Cowboys
- Wattles Warriors
Border Rivers Rugby League (Part of Toowoomba Rugby League)
- Eastern Suburbs Hornets
- Inglewood Roosters
- MacIntyre Warriors (Boggabilla, NSWCRL)
- Stanthorpe Gremlins
- Tenterfield Tigers (NSWCRL)
- Texas Terriers
Defunct competitions[edit]
- Western Rugby League
Wide Bay Bulls[edit]
Central Burnett Rugby League[edit]
Northern Districts Rugby League[edit]
- Agnes Water Marlins
- Avondale Tigers
- Gin Gin Hawks
- Isis Devils (Childers)
- Miriam Vale Magpies
- South Kolan Sharks
South Burnett Rugby League[edit]
Sunshine Coast Rugby League[edit]
- Beachmere
- Beerwah Bulldogs
- Bribie Island Warrigals
- Caboolture Snakes
- Caloundra Sharks
- Coolum Colts
- Gympie Devils
- Kawana Dolphins
- Maroochydore-Coolum Swans
- Nambour Crushers
- Noosa Pirates
- Palmwoods Devils
- Pomona-Cooran Cutters
- Yandina Raiders
North Queensland Marlins[edit]
Cairns District Rugby League[edit]
- Atherton Roosters
- Cairns Brothers
- Innisfail Brothers
- Edmonton Storm
- Ivanhoes Knights
- Cairns Kangaroos
- Mareeba Gladiators
- Mossman Port Douglas Sharks
- Southern Suburbs Cockatoos
- Tully Tigers
- Yarrabah Seahawks
Mackay and District Rugby League[edit]
- Brothers Mackay
- Carltons
- Magpies
- Moranbah Miners
- Sarina Crocodiles
- Souths
- Wests
- Whitsundays Brahmans
Mid West Rugby League[edit]
Mount Isa Rugby League[edit]
- Mt Isa Brothers
- Cloncurry
- Black Star Diehards
- Mt Isa Townies
- Mt Isa Wranglers
- Mt Isa Wanderers
Remote Areas Rugby League[edit]
- Aurukun Kang Kang
- Central Cape Suns
- Cooktown Crocs
- Hope Vale Cockatoos
- Lockhart River Scorpions
- Mulga Tigers
- Napranum Bulldogs
- Old Mapoon
- Pormpuraaw Crocs
- Weipa Raiders
- Wujal Wujal Yindili
- Zenadth Kes RLFC
Townsville and District Rugby League[edit]
- Bowen Seagulls
- Townsville Brothers
- Burdekin (Ayr)
- Centrals Tigers
- Charters Towers Miners
- Herbert River Crushers
- Norths Devils
- Souths Bulls
- Western Lions
Defunct competitions[edit]
- Mid West Rugby League
- Northern Peninsula Area Rugby League
South East Poinsettias[edit]
Gold Coast Rugby League (The Vikings)[edit]
- Beaudesert Kingfishers
- Burleigh Bears
- Coolangatta Knights
- Coomera Cutters
- Currumbin Eagles
- Helensvale Hornets
- Jimboomba Thunder
- Mount Tamborine Bushrats
- Mudgeeraba Redbacks
- Nerang Roosters
- Ormeau Shearers
- Parkwood Sharks
- Robina Raptors
- Runaway Bay Seagulls
- South Tweed Koalas
- Southport Tigers
- Tugun Seahawks
- Tweed Heads Seagulls
Ipswich Rugby League (The Diggers)[edit]
- Brisbane Valley Bulls
- Brothers Ipswich Leprechauns
- Fassifern Bombers
- Goodna Eagles
- Karalee Tornadoes
- Laidley Lions
- Lowood Stags
- Northern Suburbs Tigers
- Redbank Plains Bears
- Rosewood Roosters
- Springfield Panthers
- Ipswich Swifts Bluebirds
- West End Bulldogs
South Australia[edit]
Super League/National Rugby League[edit]
- Adelaide Rams (defunct)
Affiliated States Championship[edit]
Adelaide Rugby League Premiership[edit]
- Central Districts Roosters
- Eastern Eels
- MEC Black Swans
- South Adelaide Bulldogs
- Western District Warriors
Limestone Coast Rugby League[edit]
The Limestone Coast Rugby League is a competition co-administered by NRL SA and NRL Victoria.[7]
- Blue Lake Knights (Mount Gambier)
- Gunditjmara Bulls*
- Naracoorte Jets
- Stawell Mounties*
- Warrnambool Raiders*
Tasmania[edit]
Affiliated States Championship[edit]
Tasmanian Rugby League[edit]
- No active clubs
Victoria[edit]
National Rugby League[edit]
S. G. Ball Cup/New South Wales Cup/National Rugby League[edit]
Affiliated States Championship[edit]
Melbourne Rugby League[edit]
Colours | Clubs | Location | Ground | Founded | Senior Premierships |
---|---|---|---|---|---|
Waverley Oakleigh Panthers | Clayton | Fregon Reserve, Clayton | 1976 | 4 (1980, 1992, 1993, 1994) | |
Altona Roosters | Newport | Bruce Comben Reserve, Altona Meadows | 1987 | 8 (1997, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2010, 2012) | |
Sunbury United Tigers | Sunbury | Langama Park, Sunbury | 1992 | 4 (2009, 2011, 2013, 2014) | |
Northern Thunder | Broadmeadows | Seabrook Reserve, Goulburn St, Broadmeadows | 1999 | 0 | |
Doveton Steelers | Doveton | Betula Reserve, Doveton | 2001 | 1 (2007) | |
South Eastern Titans | Dandenong | Greaves Reserve, Dandenong | 2007 | 0 | |
Werribee Bears | Werribee | Haines Reserve, Werribee | 2008 | 3 (2016, 2017, 2018) | |
North West Wolves | Niddrie | AJ Davis Reserve, Fullarton Rd, Airport West | 2010 | 0 | |
Casey Warriors | Clyde | Casey Fields, Cranbourne East | 2010 | 1 (2015) | |
Eastern Raptors | Boronia | Colchester Reserve, Colchester Rd, Boronia | 2011 | 0 | |
Melton Broncos | Melton | Mt Carberry Reserve, Melton South | 2013 | 0 | |
Frankston Raiders | Frankston | Peninsula Reserve, Frankston | 2015 | 1 (1983) | |
Mernda Dragons | Lalor | Huskisson Reserve, Lalor | 2015 | 0 | |
Truganina Rabbitohs | Truganina | Clearwood Drive Reserve, Truganina | 2015 | 2 (2019, 2022) | |
Sunshine Cowboys | Ardeer | More Park, Ardeer | 2016 | 0 | |
Pakenham Eels | Pakenham | Cardinia Recreation Reserve, Cardinia | 2016 | 0 | |
Hume Eagles | Craigieburn | Hothlyn Drive Reserve, Craigieburn | 2020 | 0 |
Goulburn Murray Rugby League[edit]
- Border Bears
- CSU Muddogs*
- Corowa Cougars*
- Shepparton Eagles
- Tumbarumba Greens*
- Wangaratta Knights
- Wodonga Wombats
- Wolfpack RLFC
Sunraysia-Riverlands Rugby League[edit]
- Mildura Tigers
- Mildura Warriors
- Robinvale Storm
Limestone Coast Rugby League[edit]
The Limestone Coast Rugby League is a competition co-administered by NRL SA and NRL Victoria.[8]
- Blue Lake Knights (Mount Gambier)*
- Gunditjmara Bulls
- Naracoorte Jets*
- Stawell Mounties
- Warrnambool Raiders
Western Australia[edit]
Australian Rugby League/Super League/S. G. Ball Cup[edit]
- Western Reds (Defunct)
S. G. Ball Cup[edit]
Affiliated States Championship[edit]
NRLWA Premiership[edit]
* Denotes currently fielding a First Grade Team in the Fuel to Go and Play Premiership
East Pilbara Rugby League[edit]
- Tom Price Steelers Rugby League Club
- Paraburdoo Pirates Touch & Rugby League Football Club
- Pannawonica Panthers
Goldfields Rugby League[edit]
- Goldfields Titans (Kalgoorlie)
Kimberley Rugby League[edit]
Pilbara Rugby League[edit]
The Pilbara Rugby League is a seven club competition in the north-west of Western Australia. The clubs are:[9]
- Broome Jets
- Karratha Broncos
- Karratha Roosters
- Karratha Storm
- Port Hedland Hawks
- South Hedland Cougars
- Wickham Wasps
See also[edit]
- List of Australian rules football clubs in Australia
- List of baseball teams in Australia
- List of rowing clubs in Australia
- List of Australian rugby union teams
- List of soccer clubs in Australia
- List of yacht clubs in Australia
- List of teams in the NSWRL/ARL/SL/NRL
- Rugby league in Australia
- List of rugby league clubs in France
- List of rugby league clubs in New Zealand
- Rugby League Competitions in Australia
References[edit]
- ^ "Competition: 2022 CENTRAL WEST OPEN AGE GOLD Draw". www.playrugbyleague.com.
- ^ "Competition: 2022 CENTRAL WEST OPEN AGE SILVER Draw". www.playrugbyleague.com.
- ^ "Competition: 2022 A Grade Draw". www.playrugbyleague.com.
- ^ Hanson, Jeff (18 March 2021). "First-grade competition to go ahead without Junee". Tumut and Adelong Times. Retrieved 3 July 2022.
- ^ "Cessnock Rugby League Football". Archived from the original on 14 September 2008. Retrieved 2 July 2022.
- ^ "Home". southleagues.com.au.
- ^ https://www.facebook.com/mtgambierrl [user-generated source]
- ^ https://www.facebook.com/mtgambierrl [user-generated source]
- ^ "Pilbara Rugby League". Retrieved 15 September 2012.