2010 Yaz Gençlik Olimpiyatları'nda Türkiye
Türkiye, Singapur'da 2010 yılında organize edilen birinci Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları'na - en çok sporcu yollayan 10. ülke olarak - katılmıştır.
Katılan sporcuların dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]
Branş | Erkek | Bayan | Toplam |
---|---|---|---|
Atletizm | 5 | 1 | 6 |
Badminton | 1 | 1 | 2 |
Basketbol | 4 | - | 4 |
Boks | 2 | - | 2 |
Cimnastik | 1 | 1 | 2 |
Eskrim | 1 | - | 1 |
Futbol | - | 18 | 18 |
Güreş | 3 | - | 3 |
Halter | 2 | 2 | 4 |
Judo | 1 | 1 | 2 |
Kürek | 2 | 1 | 3 |
Tekvando | 1 | 1 | 2 |
okçuluk | 1 | 1 | 2 |
Yelken | 1 | 1 | 2 |
Yüzme | 1 | 1 | 2 |
Toplam | 26 | 29 | 55 |
Madalyalar[değiştir | kaynağı değiştir]
Madalya tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]
Branş | Altın | Gümüş | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|
Güreş | 1 | 1 | 1 | 3 |
Halter | 1 | 1 | ||
Tekvando | 2 | 2 | ||
Toplam | 1 | 1 | 4 | 6 |
Madalya kazananlar[değiştir | kaynağı değiştir]
Medalya | İsim | Branş | Müsabaka Disiplini |
---|---|---|---|
Altın | Resul Kalaycı | Güreş | Erkekler 76 kg |
Gümüş | Burak Akşın | Boks | Erkekler Ağır Sıklet 81 kg |
Gümüş | Tevfik Burak Babaoğlu | Eskrim | Karışık takım |
Gümüş | Ferhat Arıcan | Jimnastik | Erkekler atlama masası |
Gümüş | Musa Gedik | Güreş | Erkekler, Greko-romen 69 kg |
Bronz | Begünhan Ünsal | Okuçuluk | Karışık takım |
Bronz | Ümitcan Patır | Boks | Erkekler Ağır Sıklet 91 kg |
Bronz | Kızlar Takımı | Futbol | Kızlar turnuvası |
Bronz | Batuhan Efemgil | Judo | Karışık takım |
Bronz | Berkcan Süngü | Tekvando | Erkekler 63 kg |
Bronz | Mehmet Ali Daylak | Güreş | Erkekler 54 kg |
Bronz | Emre Büyükünlü | Halter | Erkekler 62 kg |
Bronz | Şeyma Tuncer | Tekvando | Bayanlar 44 kg |
Katılan sporcular[değiştir | kaynağı değiştir]
Atletizm[değiştir | kaynağı değiştir]
21 - 23 Mayıs 2010 tarihlerinde Moskova’da yapılan Yıldızlar Olimpiyat Oyunları Avrupa Kıtası Seçme Yarışmalarında IAAF Avrupa Kıtasına bayan ve erkek kotasında katılma hakkı elde ettiler.
Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]
- Ali Kilisli - Cirit atma
- Murat Gündüz - Disk atma
- Ümit Sungur - Sırıkla atlama
- Toros Pilikoğlu - Uzun atlama
- Musa Tüzen - Üç adım
Bayanlar[değiştir | kaynağı değiştir]
Badminton[değiştir | kaynağı değiştir]
Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]
Katılım hakkı elde etti.
Bayanlar[değiştir | kaynağı değiştir]
16 - 25 Nisan 2010 tarihleri arasında Dünya gençler badminton şampiyonası aldığı Dünya 20.liği ile katılım hakkı elde etti.
Basketbol[değiştir | kaynağı değiştir]
Erkek Takımı 4 oyuncu ile 3-on-3 basketball için katılım hakkı elde etti.
Boks[değiştir | kaynağı değiştir]
AIBA Gençler Şampiyonası’nda katılım hakkı elde ettiler.
- Burak Aksın - 81 Kg
- Ümitcan Patır - 91 Kg
Sporcu | Kategori | Çeyrek final | Yarı final | Final | Sıra |
---|---|---|---|---|---|
Burak Akşın | 81 kg | Bye | Perea (ECU) W 7-0 |
Duverger (CUB) L 4-12 |
|
Ümitcan Patır | 91 kg | Ivanov (RUS) W 4-1 |
Pero (CUB) L 0-6 |
Zukhurov (TJK) W RSC R1 2:24 |
Cimnastik[değiştir | kaynağı değiştir]
Avrupa Kıtasal Şampiyonasında Artistik Cimnastik dalında katılma hakkı elde ettiler
Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]
Bayanlar[değiştir | kaynağı değiştir]
Eskrim[değiştir | kaynağı değiştir]
Katılım hakkı elde etti
Futbol[değiştir | kaynağı değiştir]
18 kişilik Türkiye kadın millî futbol takımı Avrupa’dan oyunlara katılım hakkı elde etti.
- Buşra Ay
- Büşra Öztürk
- Dilan Akarsu
- Eda Duran
- Eda Karataş
- Esra Öztürk
- Fatma Barut
- Fatma Gülen
- Feride Serin
- Hilal Başkol
- Hülya Cin
- Kader Doğan
- Kübra Aydın
- Medine Erkan
- Melisa Tosun
- Nazmiye Aytop
- Ümran Özev
- Yaşam Göksu
Güreş[değiştir | kaynağı değiştir]
19 - 24 Mayıs 2010 tarihleri arasında Polonya’nın Poznan kentinde yapılan Yıldızlar Olimpiyat Eleme Müsabakası’nda katılım hakkı elde ettiler.
- Mehmet Ali Daylak - 54 Kg Serbest stil güreş
- Musa Gedik - 69 Kg Greko-Romen güreş
- Resul Kalaycı - 76 kg Serbest stil güreş
Halter[değiştir | kaynağı değiştir]
16 - 26 Mayıs 2009 tarihlerinde Tayland’da yapılan Yıldızlar Dünya Şampiyonası’nda ve 6 - 13 Eylül 2009 tarihlerinde İsrail’de yapılan Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda katılım hakkı elde ettiler.
Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]
- Emre Büyükünlü - 62 kg
- Melih Akın - +85 kg
Bayanlar[değiştir | kaynağı değiştir]
- Damla Aydın - 53 kg
- Neslihan Okumuş - 58 kg
Judo[değiştir | kaynağı değiştir]
2009 IJF, Dünya Gençler Judo Şampiyonası sonunda katılım hakkı elde ettiler.
Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]
- Batuhan Efemgil - 66-81 Kg
Bayanlar[değiştir | kaynağı değiştir]
- Dilara İncedayı - 52-63 Kg
Kürek[değiştir | kaynağı değiştir]
2009 Dünya Gençler Kürek Şampiyonası sonunda katılım hakkı elde ettiler.
Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]
- Onat Kazaklı - JM 2 Kategorisi
- Ögeday Girişken - JM 2 Kategorisi
Bayanlar[değiştir | kaynağı değiştir]
- Alara Dirik - JW1x Kategorisi
Okçuluk[değiştir | kaynağı değiştir]
16 Temmuz 2009 Dünya Gençler Okçuluk Şampiyonası'nda katılım hakkı elde ettiler.
Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]
Bayanlar[değiştir | kaynağı değiştir]
Tekvando[değiştir | kaynağı değiştir]
3 - 4 Mart 2010 tarihleri arasında Meksika’da yapılan WTF Baraj Turnuvasında katılım hakkı elde ettiler.
Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]
- Berk Can Süngü - 63 Kg
Bayanlar[değiştir | kaynağı değiştir]
- Şeyma Tuncer - 44 Kg
Yelken[değiştir | kaynağı değiştir]
Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]
6 - 11 Nisan 2010 tarihleri arasında Fransa’nın Cannes şehrinde yapılan 2010 Byte CLL Dünya Şampiyonası ve 2010 Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları Açık Seçme Yarışları’nda katılım hakkı elde etti.
Bayanlar[değiştir | kaynağı değiştir]
03-07 Aralık 2009 tarihleri arasında İtalya’da yapılan Avrupa Byte CII Avrupa Şampiyonası’nda katılım hakkı elde etti.
Yüzme[değiştir | kaynağı değiştir]
17 - 21 Mart 2010 tarihinde İstanbul’daki Türkiye Yüzme Şampiyonası'nda katılım hakkı elde ettiler.
Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]
- Bertuğ Coşkun
- Genç Erkekler 100 m serbest stil yüzme
- Genç Erkekler 200 m serbest stil yüzme
- Genç Erkekler 400 m serbest stil yüzme
Bayanlar[değiştir | kaynağı değiştir]
- Gizem Bozkurt -
- Genç Bayanlar 100 m serbest stil yüzme
- Genç Bayanlar 200 m serbest stil yüzme
- Genç Bayanlar 200 m karışık yüzme
Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]
- 2010 Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları'na katilan ve resmi internet sitesinde Türk sporcu listesi[ölü/kırık bağlantı] - çarşamba 17 Ağustos tarihinde erişilmiştir
- Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi katılacak Türk sporcuları listesi - çarşamba 17 Ağustos tarihinde erişilmiştir