Aikataulukirja
Talvi 2016-2017
Pysäkkikohtaiset aikataulut löydät sivulta aikataulut.tampere.fi
Aikataulukirjan pdf-versio on osioitu suuren kokonsa vuoksi. Linjakohtaisia aikatauluja on tarjolla myös bussissa liikennöintikauden alettua.
Huom! Aikataulukirjan tiedot voivat muuttua kirjan painamisen jälkeen. Alla olevat pdf-tiedostot päivitetään muutosten myötä.
Nysset
Infosivut |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
6 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 14 | 15 | 17 | 20 |
21 | 24 | 25 | 26 | 28 |
29 | 31 | 32 | 33 | 34 |
35 | 37 | 38 | 40 | 41 |
42 | 420 | 44 | 45 | 46 |
50 | 55 | 63 | 65 | 70 |
71 | 72 | 73 | 74 | 77 |
78 | 79 | 80 | 81 | 83 |
84 | 85 | 86 | 90-92 | 137 |
Joulun liikennöinti |
Muut linjat
ABCDEF vyöhykkeillä liikennöi Tampereen seudun joukkoliikenteen lisäksi yksityisten liikennöitsijöiden järjestämät linjat 51-54, 82 ja 95. Linjoilla kelpaavat vyöhykejärjestelmän liput ABCDEF-vyöhykkeillä. Nella Nettilatauspalvelussa ostetut liput eivät lataudu matkakortille näillä linjoilla.
Vyöhykejärjestelmän liput kelpaavat myös Tampereen palveluliikenteessä, mutta ei Väinö Paunu Oy:n pikavuoroissa eikä Kangasalan palveluliikenteessä.
51 - 54 | 82 | 95 |
Pikavuorot, Väinö Paunu Oy |
Tampereen PALI palveluliikenne | Kangasalan palveluliikenne |
Muutoksia kirjan painamisen jälkeen
s. 54 - 57 Linjalle 5 on lisätty uusia lähtöjä: kello 05.50 suunnassa TAYS - Keskustori; 04.47T Keskustori - TAYS; Vuores - Hervantakeskus - TAYS kello 05.09T.
s. 69 Linjalle 9 lisätty uusi lähtö arkisin Annala - Keskustori suuntaan: nyt vuoroja lähtee klo 09:10, 09:15 ja 09:52.
s. 108 Linja 25 Keskustorin pysäkki muuttunut: uusi pysäkki on Keskustori D (0015) suunnassa Keskustori - Tahmela.
s. 114 - 115 Linja 28Y kulkee reittiä Aitolahdentie - Nikinväylä - Atanväylä - Aitolahdentie.
s. 153 Linja 41 Muutettu aamulähtöjä viittä minuuttia aikaisemmaksi suunnassa Kangasala - Orivesi. Ks. uusi aikataulu täältä.
s. 154 - 157 Linja 42 Täsmennetty aikataulun esitystapaa Pakkalan, Moltsian ja Kivisalmen osalta, ks. uusi aikataulu täältä.
s. 213 Lisätty sunnuntaisin Tampere-Irjala suunnasta kello 21.23 lähtö.
s. 228 Linja 85: Kurusta lähdöt 12:25 ja 14:25 liikennöidään Olkitaipaleentietä Parkkuun kautta.
Kirjasta löytyneitä virheitä
s. 79 Linja 12 Keskustori - Hallila: Nh-linjan oikea reitti Ahlmannintie - Linjurinkatu - Ahlmannintie.
s. 114 Linja 28 Ruutana - Keskustori: oikea reitti Ruutana - Korvenperäntie- Lintukalliontie jne.
s. 118 Linja 28 Siivikkala: oikea reitti ...Paasikiventie - Sepänkatu - Pirkankatu - Hämeenkatu...
s. 119 Linja 28 Keskustori - Siivakkala: lisätty aamuvuoro 5.34 sekä korjattu muutamia minuutteja aikatauluista.
s. 140 - 143 Linja 37 Linjaa liikennöi TKL.
s. 160 - 161 Linjan 44 liikennöitsijä on Väinö Paunu Oy
s. 185 Linja 70 Poistettu arjesta lähtö 14:50 suuntaan Keskustori - Nokia.
s. 186 - 187 Linja 79 Linnavuoresta Nokian aseman ja Tampereen suuntaan ajetaan reittiä: Siurosta Linnavuoreen Miharintie - Linnavuorentie - Vuorenhovintie - Miharintie - jne. Nokian aseman ja Tampereen suuntaan. Tampereen ja Nokian aseman suunnalta Miharintie - Vuorenhovintie - Linnavuorentie - Miharintie jne. Siuroon.
s. 220 Tampereen yhteyksien Keskustorin ajat muutettu 1 minuutta myöhemmiksi 07-19 -tuntien osalta.
s. 232 Linja 90 Terälahdessa klo 8:18 ja 9:14 arkisin kulkevat vuorot liikennöivät paikallisen koulun kautta.
Korjattu myös Kämmenniemen lähdöt 12:57Tz -> 13:05Tz, 13:57T -> 14:05T, 14:57T -> 15:05T.
s. 234 Linja 90 Poistettu T-merkintöjä ja lisätty K-merkintöjä, tarkista uusi aikataulu täältä.